Průvodce frézkami


Průvodce frézkami Glami Nails

Bez frézek na nehty už se dnes žádná moderní modelace nehtů neobjede. Na rozdíl od únavného pilování nehtů pilníkem, je jejich používání rychlé a pohodlné. Nabídka frézek je však opravdu široká a vybrat si tu správnou zrovna pro naše potřeby může být obtížné. Na jaká kritéria bychom se měli při výběru frézek zaměřit?


Podle účelu

Frézky lze využívat nejen pro modeláž nehtů, ale také pro úpravu pokožky při manikúře a pedikúře. Před samotnou koupí bychom si proto měli promyslet, čím se budeme zabývat nejčastěji a podle toho volit tvar a materiál frézky.


Podle materiálu

Různé materiály frézek mají různou životnost a hodí se k různým úpravám.

Diamantové frézky

Diamantové frézky na sobě mají nanesenou vrstvičku mikroskopických částeček. Ty vytváří zrnitý, lehce drsný povrch. Jejich výhodou je jejich univerzálnost, dají se použít jak na úpravu nehtové kůžičky a nehtového okolí, tak k úpravě přírodního nehtu. Lze je využít i k odstranění gel laku. Nepoužívají se na úpravu gelových nehtů, protože by došlo k jejich velmi rychlému obroušení. Jsou k dispozici ve velkém množství tvarů, avšak jejich nevýhodou může být větší prašnost při práci. Diamantové frézky není možné sterilizovat, jsou určené pouze k dezinfekci.

Diamantová frézka
Koule
Diamantová frézka
Plamen
Diamantová frézka
Tyčinka


Karbidové frézky

Karbid je sloučenina uhlíku a kovu. Počítačem navržené břity na této frézce vydrží ostré velmi dlouho a dobře si poradí i s tvrdými materiály. Lze s nimi upravovat jak akrylové, tak i gelové laky. Používají se i při odstraňování mozolů, kuřích ok a otlačenin. Dokonalé vyvážení těchto frézek navíc nezpůsobuje žádné vibrace i při vysokých otáčkách, a jejich používání je tak příjemnější. Na trhu je k dispozici velké množství tvarů. Karbidové frézky je možné dezinfikovat i sterilizovat.


Karbidová frézka
Oliva
Karbidová frézka
Kužel
Karbidová frézka
Válec


Podle tvaru

Každou frézku lze používat několika způsoby a záleží tedy spíše na tom, jak který tvar, komu vyhovuje. Obecně lze říct, že pro úpravu nehtové kůžičky se používají nejčastěji tvary jako koule, plamen či kapka. Pro odstranění materiálů z povrchu nehtu jsou ideální frézky typu válec, tyčinka či kužel.

Začátečníci mohou pro začátek zvolit tři základní frézky, a to kouli pro úpravu nehtové kůžičky, plamen pro odstranění nehtové blanky a opracování nehtového valu a kužel pro úpravu materiálů na povrchu nehtu.


Podle hrubosti

Frézky se liší také jejich hrubostí, která je pro přehlednost znázorněna barevným proužkem na těle frézky.

 

Červená

Hrubost frézky je od 30 do 50 μm. Tyto frézky jsou velmi jemné a vhodné pro práci na přírodním nehtu a nehtové kůžičce a modeláž gel lakem.

Diamantová frézka
Pupen
Diamantová frézka
Kapka
Diamantová frézka
TornádoModrá

Hrubost frézky je 90 až 125 μm. Frézky jsou středně hrubé. Modré diamantové frézky lze používat na úpravu tvrdší kůže, karbidové frézky se používají k odstranění UV gelu, gel laku a další podobné úpravy.

Diamantová frézka
Válec
Karbidová frézka
Tyčinka
Diamantová frézka
Obrácený kuželZelená

Hrubost frézky je 125 až 180 μm. Tyto frézky jsou hrubé, a proto se používají k odstranění akrylu či pro úpravu tvrdé, zrohovatělé kůže při pedikúře.


Diamantová frézka
Kapka


Na co si dát pozor

Protože pracujeme s nehty zákazníka, je důležité myslet na jeho zdraví a pohodlí. Používáme frézky určené k tomu danému úkonu a dbáme na bezpečnost. Frézky se mohou delším používáním zahřívat, a proto je důležité nechat je vždy alespoň několik vteřin vychladnout. Nepracujeme také frézkou déle na stejném místě. Nikdy nesmí dojít k probroušení přírodního nehtu zákazníka či poranění okolní kůžičky. Pohyby při používání frézky by měly být plynulé a ve směru chodu frézky.

Podle daného úkonu a použité frézky musíme také přizpůsobit rychlost používaných otáček. Při příliš vysokých otáčkách může dojít k přehřívání frézky nebo k příliš rychlému a nekontrolovanému obroušení dané části nehtu. Frézka také může od nehtu odskakovat či prokluzovat. Příliš nízké otáčky zase prodlužují celkovou dobu modeláže nebo neposkytují požadované obroušení.

Pádem nebo nárazem frézky může dojít k jejímu vychýlení, které sice nemusí být na první pohled patrné, avšak poznáte ho podle vibrací při používání.

Podobně je nutné měnit frézky v případě jejich opotřebení. Pokud není frézka dostatečně ostrá, může prokluzovat nebo odskakovat od nehtu nebo narušovat kůži.

Všechny frézky na nehty v naší nabídce nalzeznete zde.